Początek roku za nami – czas wyruszyć w bezpieczną drogę do szkoły!
Za nami pierwszy dzwonek, a wraz z nim wzrost natężenia ruchu w pobliżu szkół. W pierwszych dniach września włodawscy policjanci prowadzą natężone działania, aby najmłodsi czuli się bezpiecznie idąc na zajęcia szkolne. Funkcjonariusze wcześniej przeprowadzili też lustrację dróg w rejonach placówek oświatowych, zwracając uwagę na stan oznakowania w tych miejscach. Teraz policjanci będą bacznie obserwować zachowanie kierowców w rejonie szkół oraz kłaść nacisk na edukowanie dzieci i młodzieży oraz ich rodziców.
Za nami pierwszy dzwonek, a wraz z nim na drogach szczególnie w pobliżu placówek oświatowych wzrost natężenia ruchu. Aby droga do szkołach w tych pierwszych dniach września była bezpieczna zadbają o to włodawscy policjanci. Funkcjonariusze skoncentrują się na bezpieczeństwie w okolicach szkół i przedszkoli. Będą nadzorować przejścia dla pieszych, sprawdzać w jaki sposób kierowcy zachowują się wobec pieszych, wyciągać konsekwencje wobec tych, którzy łamią przepisy ruchu drogowego. Policjanci będą także kontrolować stan techniczny oraz wyposażenie tych pojazdów, które będą dowozić dzieci do szkół. Sprawdzą również stan trzeźwości ich kierowców. Będą także przyglądać się z uwagą, w jaki sposób rodzice przywożą swoje pociechy do szkół i przedszkoli szczególnie pod kątem obowiązku używania pasów bezpieczeństwa i sposobu przewożenia dzieci.
Nieodzownym elementem działań „Bezpieczna droga do szkoły” jest zapraszanie policjantów na spotkania z dziećmi w szkołach. Wczoraj wraz z inauguracją roku szkolnego włodawscy policjanci odwiedzili dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 1 we Włodawie, by porozmawiać o bezpieczeństwie. Na spotkaniu nie zabrakło ćwiczeń praktycznych z przechodzenia przez jezdnię, rozpoznawania świateł sygnalizatora świetlnego czy poleceń wydawanych przez policjanta. Niewątpliwie takie zajęcia z policjantem są dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego i kształtowania prawidłowych nawyków w tym zakresie.
Przypominamy, że to jednak rodzice odgrywają najważniejszą rolę w bezpieczeństwie dzecka i jego prawidłowym korzystaniu z dróg publicznych. Pamiętajmy, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Dodatkowo warto zaopatrzyć dziecko w bardzo ważny czynnik zwiększający bezpieczeństwo w ruchu drogowym, czyli elementy odblaskowe. Ponadto rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Natomiast już pod szkołą małego pasażera należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.
E.T.