"Szanuj życie" – prawdziwa lekcja bezpieczeństwa.
Symulacja akcji ratunkowej, telefon do oficera dyżurnego Policji i pokonanie toru przeszkód przy użyciu alkogogle to tylko część z prawdziwej lekcji bezpieczeństwa, w której wzieli udział uczniowie szkoły w Korolówce. Działania te odbywały się w ramach Dni Otwartych placówki, do organizacji których przyłączyła się Komenda Powiatowa Policji we Włodawie.
Wczoraj w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce Osadzie odbyły się Dni Otwarte szkoły pod hasłem "Szanuj życie!! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym". Impreza była zorganizowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie. Celem przedsięwziecia było przede wszystkim przekazanie młodym ludziom zasad bezpieczeństwa w życiu codziennym, a zwłaszcza w gospodarstwie rolnym.
Komenda Powiatowa Policji we Włodawie była jednym ze współorganizatorów Dni Otwartych. Na uroczystości obecni byli: z-ca Komendanta Powiatowego we Włodawie mł. insp. Roman Juszczyński, naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego st.asp. Sławomir Kapelko oraz policjanci Ruchu Drogowego i dzielnicowi. Podczas spotkania rozpoczynającego Dni Otwarte policjanci omówili nowe przepisy ruchu drogowego, a także zmiany które czekają "młodych kierowców". Powiedzieli również o głównych przyczynach zdarzeń drogowych i akcjach prwencyjnych prowadzonych przez włodawską Policję. Nasi funkcjonariusze wspólnie z przedstawicielem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Włodawie p. Elżbietą Gregułą poruszyli bardzo ważny temat jakim są dopalacze. Przypomnieli o zmianach w Ustawie o Przeciwdziałaniu Narkomanii, głównych przestępstwach narkotykowych oraz o wpływie używek na organizm człowieka. Duże wrażenie na młodzieży wywarła projekcja spotu promującego walkę z dopalaczami pt. "Dopalacze kradną życie".
Policjanci także w praktyczny sposób prezentowali młodzieży bezpieczne zachowania. Każdy uczestnik imprezy mógł pokonać tor przeszkód przy użyciu alkogogle. Wielu z młodych ludzi mówiło, że nie zdawało sobie sprawy jak bardzo alkohol zmienia pole widzenia, spowalnia reakcję i zaburza koordynację ruchową. Jednak niewątpliwie największą atrakcją Dni Otwartych była symulacja wspólnej akcji ratunkowej: Policji, Straży Pożarnej oraz Pogotowia Ratunkowego. Symulacja była poprzedzona pogadanką przeprowadzoną przez policjantkę na temat zasad korzystania z telefonu alarmowego. Następnie jeden z uczestników musiał naprawdę zadzwonić na numer alarmowy Policji i przekazać wszystkie informacji z wypadku oficerowi dyżurnemu. Jak się okazało nie było to wcale takie proste, bo w takich sytuacjach towarzyszą nam zazwyczaj silne emocje, stres i panika. Wszystkie działania służb na miejscu zdarzenia zostały omówione przez funkcjonariuszy Policji i Straży Pożarnej.
Ponadto w czasie trwania imprezy zorganizowane było stoisko policyjne, gdzie każdy mógł otrzymać broszury informacyjne oraz gadżety odblaskowe ufundowane przez WORD w Chełmie. Młodzież mogła oglądać też pokazy tresury psów służbowych zaprezentowanych przez Straż Graniczną we Włodawie, pokazy technik interwencji zaprezentowane przez Zakład Karny we Włodawie oraz pokazy pomocy przedmedycznej zaprezentowane przez ratowników Pogotowia Ratunkowego.
Dni Otwarte okazały się doskonałym sposobem by w przystępny sposób pokazać i nauczyć młodych ludzi zasad bezpieczeństwa. Wielu z nich po zakończonej imprezie powiedziało, że była to ich najciekawsza lekcja bezpieczeństwa w życiu.
E.T.