Policjanci dbają o bezpieczeństwo nad Jeziorem Białym
Co roku w Okunince nad Jeziorem Białym wypoczywają rzesze turystów, o których bezpieczeństwo dbają policjanci. W tym roku dwunastu dodatkowych funkcjonariuszy wspiera włodawską komendę. Szczególną rolę odgrywają stermotorzyści, którzy strzegą bezpieczeństwa na wodzie. Apelujemy o zachowanie zasad bezpieczeństwa nad wodą, rozwagę i odpowiedzialność podczas korzystania z kąpieli.
Od początku wakacji nad bezpieczeństwem osób wypoczywających w Okunince czuwa 12 dodatkowych policjantów z Oddziału Prewencji w Lublinie. Wspierają oni włodawskich funkcjonariuszy w zapewnieniu bezpieczeństwa turystów. Dodatkowi funkcjonariusze to przede wszystkim zasługa wsparcia finansowego Starostwa Powiatowego we Włodawie i Urzędu Gminy Włodawa, które to instytucje włączają się w zabezpieczanie sezonu.
Nasi stermotorzyści, którzy pełnią szczególną rolę podczas zabezpieczania wypoczynku letniego w trakcie patrolu wodnego sprawdzają akwen, kontrolują jednostki pływające i trzeźwość sterników, a przede wszystkim dbają o bezpieczeństwo turystów znajdujących się nad wodą.
W ramach kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo w lecie", funkcjonariusze z patrolu wodnego udzielają również porad i wskazówek jak należy reagować w sytuacjach zagrożenia podczas letniego wypoczynku oraz przekazują cenne uwagi dotyczące bezpieczeństwa nad wodą.
Aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik;
- przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy;
- nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);
- nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody stopniowo ochładzajmy klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy w ten sposób wstrząsu termicznego,
- nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią;
- absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;
- pamiętajmy, że takie gadżety jak materac dmuchany i koło nie służą do wypływania na głęboką wodę;
- nie zostawiajmy w wodzie dzieci bez opieki i nadzoru osób dorosłych,
- nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu – to droga do tragedii. Pamiętajmy: alkohol i woda to złe połączenie.
Apelujemy o zachowanie zasad bezpieczeństwa nad wodą, rozwagę i odpowiedzialność podczas korzystania z kąpieli.
podkomisarz Elwira Tadyniewicz