Aktualności

Słowa mogą ranić – stop hejtowi

Data publikacji 27.03.2025

W obecnych czasach korzystanie z Internetu stanowi nierozerwalną część naszego życia. Niestety Internet jest także jednym z najbardziej powszechnych kanałów szerzenia mowy nienawiści, czyli tak zwanym hejtem. To zjawisko społeczne może dotyczyć każdego z nas. Hejterzy są przekonani, że każdy ma prawo do krytykowania innych i że są anonimowi. Takie osoby działają w poczuciu bezkarności, co jest pojęciem błędnym, gdyż nikt w sieci nie pozostaje anonimowy.

Jednym z najbardziej powszechnych kanałów szerzenia mowy nienawiści jest Internet i umieszczane w sieci komentarze. Mowa nienawiści może występować zarówno w postaci słownej, ale też w formie grafiki. Często bezrefleksyjnie są one kopiowane i rozsyłane wśród internautów. Treści umieszczane przez hejtera w sieci skierowane są pod adresem osób, np. ze względu na pochodzenie etniczne, rasę, wykonywany zawód, wiek, niepełnosprawność, wyznanie, tożsamość płciową, orientację seksualną, ale także wygląd, styl ubierania, rodzaj słuchanej muzyki, poglądy na istotne sprawy życia codziennego, niepełnosprawność, w tym intelektualną.

Oprócz wyrządzenia krzywdy moralnej i poniżenia osoby, do której są kierowane, nie przedstawiają one żadnych wartości merytorycznych. Hejt może mieć poważne konsekwencje psychologiczne, wpływające negatywnie na samoocenę, zdrowie psychiczne oraz relacje społeczne dzieci i młodzieży. Zrozumienie tego problemu przez rodziców i nauczycieli jest kluczowe, aby mogli oni skutecznie wspierać swoje dzieci i uczniów.

Pamiętajmy, że czasami nawet jedno pojedyncze słowo może wyrządzić olbrzymią krzywdę. Konsekwencja hejtu to przede wszystkim obniżenie poczucia wartości osoby napiętnowanej, które może doprowadzić także do problemów zdrowotnych. Osoba, która jest ofiarą hejtu, żyje w bardzo dużym stresie. Może cierpieć na bezsenność, nerwicę, depresję, a nawet podjąć próby samobójcze, dlatego też reagujmy na hejt w przestrzeni publicznej i nie zgadzajmy się niego! Szczególnie pomóżmy, jeśli ofiarą hejtu są ci, którzy nie potrafią się jeszcze bronić.

Jak postępować w przypadku spotkania się z hejtem:

  • Najlepiej nie czytać negatywnych opinii i nie wchodzić z takimi osobami w dyskusję, wówczas hejterzy mogą się znudzić i zwyczajnie dać sobie spokój.
  • Skutecznym sposobem może być zablokowanie konta hejtera, tak aby nas i naszej aktywności nie widział.
  • Można również zgłaszać takie konto administratorom oraz właścicielom portali społecznościowych, którzy mogą zablokować lub usunąć hejtera.
  • Pamiętajmy, że hejter może zostać pociągnięty do odpowiedzialności zarówno karnej jak i cywilnej.

Pamiętajmy, że nienawiści i hejtu nie da się usprawiedliwić. U ich podłoża leżą często niskie poczucie własnej wartości, brak rzetelnej wiedzy, a także stereotypy. Przyczyną hejtu bywa też strach przed innością oraz lęk i poczucie zagrożenia. Zanim napiszemy, udostępnimy lub polubimy jakiś komentarz w internecie, pomyślmy, czy niesie on za sobą istotny komunikat, czy nie zrani jego adresata, czy nie jest formą szyderstwa, dokuczenia i przede wszystkim, czy chcielibyśmy taki tekst usłyszeć pod swoim adresem.

Apelujemy szczególnie do rodziców, aby dawali dzieciom dobry przykład. Zachęcamy do zastanowienia się czy Twój język nie jest językiem nienawiści i uprzedzeń i nie eskaluje niechęci i nienawiści do drugiego człowieka. Reaguj jeżeliTwoje dziecko dotknie hejt. Porozmawiaj o sytuacji w szkole z wychowawcą lub pedagogiem szkolnym. Nie czekaj na eskalację problemu. Nie pozostań obojętny na mowę nienawiści i hejt w wykonaniu Twojego dziecka. Dziś może być ono ich autorem, jutro stać się jego ofiarą.

aspirant Elwira Tadyniewicz

 

 

 

 

 

Powrót na górę strony