Oszukane podczas zakupów w sieci
Mieszkanka gminy Stary Brus straciła pieniądze kiedy kupowała odzież dziecięcą. Podczas dokonywania płatności kobieta zorientowała się, że zamiast 60 złotych z jej konta pobrano prawie 900. Z kolei mieszkanka gminy Wyryki została oszukana na prawie 300 złotych przy zakupie zderzaka samochodowego, którego mimo że wpłaciła pieniądze na wskazane konto nie otrzymała.
Wczoraj do włodawskiej komendy zgłosiły się 2 mieszkanki powiatu włodawskiego, które powiadomiły o oszustwach w podczas zakupów w sieci. Mieszkanka gminy Stary Brus zawiadomiła, że na początku sierpnia zakupiła bieliznę dziecięcą od sprzedawcy za kwotę 60 złotych. W trakcie wykonywania płatności blikiem kobieta zorientowała się, że z jej konta zostały pobrane pieniądze w kwocie znacznie wyższej, bo prawie 900 złotych.
Z kolei mieszkanka gminy Wyryki zawiadomiła, że w sierpniu na portalu społecznościowym zobaczyła ogłoszenie z grupą oferującą części samochodowe. Za pośrednictwem komunikatora ogłosiła, że jest zainteresowana zakupem zderzaka do auta. Szybko nawiązała z nią kontakt osoba sprzedająca. Kobieta na wskazane konto przelała najpierw 220 złotych, a następnie dodatkowe 50 złotych po otrzymaniu wiadomości o potrzebie wykonania dopłaty do przesyłki. Do tej pory zamówionego towaru nie otrzymała, a kontakt z osobą sprzedającą się urwał.
Podczas zakupów w sieci warto stosować zasady bezpieczeństwa:
-
dokładne sprawdzajmy dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej;
-
przed zakupem zorientujmy się kim jest osoba sprzedająca - mając pozytywne opinie możemy być pewniejsi zakupu;
-
sprawdzajmy od kiedy konto sprzedawcy widnieje w serwisie i ilu użytkowników korzystało z jego usług;
-
za każdym razem czytajmy regulamin sklepu i opis aukcji serwisu z którego korzystamy;
-
domagajmy się potwierdzenia nadania przesyłki, nie wpłacajmy pieniędzy przed potwierdzeniem wygranej licytacji;
-
nie kasujmy korespondencji ze sprzedającym – w przypadku oszustwa jest ona dowodem potwierdzającym zakup ;
-
sprawdzajmy otrzymają przesyłkę – jeśli towar jest niezgodny z zamówieniem poinformujmy o tym Policję. Zapłacenie za przedmiot i nieotrzymanie go to nic innego jak wyłudzenie czyli oszustwo. Kodeks Karny przewiduje za ten czyn karę nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
aspirant Elwira Tadyniewicz