Aktualności

Niewybuch bomby lotniczej w Różance

W miejscowości Różanka podczas prac w polu odnaleziono bombę lotniczą pochodzącą najprawdopodobniej z okresu II wojny światowej. Znalezisko ważyło blisko 100 kilogramów. Policjanci wspólnie z OSP zabezpieczali miejsce znalezienia niewybuchu, zaś saperzy bezpiecznie go usunęli.

W poniedziałek, po godzinie 18:00 dyżurny włodawskiej komendy został powiadomiony o znalezieniu niewybuchu podczas prac polowych przez mieszkańca Różanki w Gminie Włodawa. Dyżurny skierował na miejsce policjantów, którzy na zmianę z OSP Różanka zabezpieczali miejsce niewybuchu do czasu przyjazdu patrolu saperskiego, uniemożliwiając osobom postronnym dostęp do znaleziska.
 
Saperzy rozpoznali niewybuch jako bombę lotniczą pochodzącą najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej i bezpiecznie go usunęli.  Znaleziosko miało 63 centymetry długości. Niewybuch ważył blisko 100 kilogramów.
 
Nasze lasy i ziemie kryją w sobie wiele pamiątek dawnych czasów z uwagi na skorodowanie mogą więc wybuchnąć przy niewielkim wstrząsie, a nawet przy zwykłym dotknięciu. By nie zrobiły nikomu krzywdy muszą się nimi zająć fachowcy. Dlatego należy pamiętać by nigdy nie wyciągać samodzielnie z ziemi podejrzanych przedmiotów, nie próbować ich rozbierać i pod żadnym pozorem nie wrzucać do ognia. Wybuch może spowodować śmierć lub trwałe kalectwo.
 
W każdym przypadku gdy znajdziemy przedmiot przypominający granat lub jakikolwiek pocisk – nie należy go dotykać a o każdym przypadku znalezienia niewybuchu lub niebezpiecznego przedmiotu należy zadzownić pod numer alarmowy 112.
 
aspirant sztabowy Kinga Zamojska-Prystupa
 
Powrót na górę strony