Aktualności

Holowanie zakończone uderzeniem w drzewo

Data publikacji 28.09.2023

Podczas holowania Fiata zablokowała się jego kierownica. W skutego tego kierujący stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. 21 latek z holowanego busa LPR został przetransportowany do szpitala. Drugi z kierujących nie odniósł obrażeń. Obaj byli trzeźwi. Policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny od uszkodzonego samochodu.

Wczoraj przed 14:00 dyżurny włodawskiej komendy otrzymał zgłoszenie dotyczące uderzenia samochodu w drzewo, do którego doszło w miejscowości Hola, w gminie Stary Brus. Niezwłocznie wysłał tam policjantów.

Na miejscu ustalono, że 31 letni kierujący Fiatem holował Fiata, za kierownicą którego siedział 21-latek. W holowanym samochodzie nie były włożone kluczyki do stacyjnki i po przejechaniu około 100 metrów doszło do zablokowania się kierownicy. W skutek tego holowany pojazd po uprzednim zaczepieniu o hak oraz tylny zderzak zjechał do rowu i uderzył w drzewo. Mężczyźni byli trzeźwi. Niestety, w wyniku uderzenia 21-latek z powiatu kraśnickiego doznał obrażeń głowy i nogi. Policjanci przystąpili do udzielenia mu pomocy, jednak uskarżał się na silny ból biodra. Na miejsce wezwano LPR, które zabrało poszkodowanego do szpitala. Dowód rejestracyjny z rozbitego busa został zatrzymany.

Przypominamy!

Pojazd holowany:

1. Musi być kierowany przez osobę mającą uprawnienia do kierowania tym pojazdem, chyba że sposób holowania wyklucza potrzebę kierowania nim.

2. Musi być połączony z pojazdem holującym w sposób wykluczający odczepienie się w czasie jazdy, a w przypadku holowanego motocykla musi być on połączony z pojazdem holującym połączeniem giętkim w sposób umożliwiający łatwe odczepienie.

3. Ma być oznaczony odblaskowym trójkątem ostrzegawczym z tyłu po lewej stronie (nie dotyczy motocykla), lub musi wysyłać żółte sygnały błyskowe (nie mogą to być światła awaryjne). W okresie niedostatecznej widoczności pojazd holowany ma mieć włączone światła pozycyjne.

4. W pojeździe holowanym, w przypadku połączenia sztywnego musi być sprawny co najmniej jeden układ hamulców, a przy połączeniu giętkim – dwa układy.

Odległość między pojazdami:

  • w przypadku połączenia sztywnego maksymalnie 3m
  • w przypadku połączenia giętkiego od 4 do 6 m

Połączenie musi być oznakowane naprzemiennie pasami białymi i czerwonymi albo za pomocą chorągiewki czerwonej lub żółtej.

W razie holowania pojazdu w sposób wykluczający potrzebę kierowania nim lub użycia hamulców, rzeczywista masa całkowita pojazdu holowanego nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowiciej pojazdu holującego.

aspirant sztabowy Kinga Zamojska-Prystupa

 
  • rozbity bus
Powrót na górę strony