Aktualności

Uwierzyła w amerykańskiego żołnierza i straciła 10 tysięcy złotych

Data publikacji 10.05.2023

Oszust przedstawiający się za amerykańskiego żołnierza wykorzystał dobroć i łatwowierność 60-latki z powiatu włodawskiego. Złapana w sieć jego kłamstw kobieta przekazała mu 10 tysięcy złotych. Apelujemy o rozsądek w kontaktach z nieznajomymi.

Wczoraj do policjantów z włodawskiej komendy zgłosiła się 60-letnia kobieta, która poinformowała policjantów, że prawdopodobnie padła ofiarą oszusta, który wykorzystał jej dobroć i łatwowierność. Opowiedziała, że w połowie marca bieżącego roku w internecie poznała mężczyznę, który przedstawił się jako amerykański żołnierz służący w Iraku. Ich znajomość się rozwijała. Nie mogli ze sobą rozmawiać przez telefon, gdyż wojskowy tłumaczył się brakiem takiej możliwości.

Po kilku tygodniach korespondencji przez jejden z komunikatorów internetowych „żołnierz” zadeklarował wysłanie paczki z dokumentami dla kobiety, jednak by ją odebrać miała zrobić przelew na blisko 17 000 złotych. Gdy podana kwota okazała się być zbyt duża mężczyzna namówił ją do przelania pieniedzy w kwocie 10 000 złotych. Po przekqazaniu pieniędzzy kontakt z mężczyzną się urwał, a kobieta zrozumiała że została oszukana.

Ostrzegamy przed oszustami. Zawierając nowe znajomości, należy być ostrożnym. Zwłaszcza jeśli poznana przez internet osoba prosi nas o pieniądze. Oszuści działają według pewnych schematów. Zazwyczaj unikają rozmów telefonicznych. Unikają też wskazywania dokładnych miejsc, z których pochodzą, ich konta na profilach społecznościowych nie zawierają żadnych informacji osobistych, zdjęć z rodziną, miejsca pracy, zamieszkania. Poprzez regularny kontakt i przedstawianie fałszywych historii z życia zdobywają zaufanie ofiary, a następnie proszą o pomoc finansową na zakup biletu lub na pokrycie opłat za przesłanie paczki. Oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania. Dlatego też tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ich ofiarą. 

aspirant sztabowy Kinga Zamojska-Prystupa

  • Zdjęcie poglądowe dłoni na klawiaturze komputera
Powrót na górę strony