Dzień Bezpiecznego Internetu 2023
Dzisiaj na całym świecie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Inicjatywa w założeniu ma promować bezpieczne zasady korzystania z sieci i przestrzec internautów przed czyhającymi na nich zagrożeniami.
Policjanci przeprowadzili w przedszkolach jak i szkołach podstawowych powiatu włodawskiego cykl spotkań z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Funkcjonariusze spotykali się z dziećmi, młodzieżą, rodzicami oraz pedagogami informując o internetowych zagrożeniach.
Głównym celem Dnia Bezpiecznego Internetu jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i opiekunów z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Ideą Dnia Bezpiecznego Internetu jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.
Jedną z aktywności, która od początku wymaga mądrego przewodnictwa, jest kontakt młodych ludzi z Internetem. Pomimo że odpowiednio dobrane treści internetowe mogą mieć pozytywny wpływ na rozwój dzieci, to zbyt wczesne i intensywne korzystanie z urządzeń elektronicznych może być dla nich szkodliwe.
Każdy użytkownik Internetu, przed rozpoczęciem korzystania z jego pozytywnych możliwości, powinien zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa w sieci. W trosce o swoje dane należy pamiętać o istniejących zagrożeniach, które często wiążą się z pobieraniem oprogramowania z niepewnych serwerów czy odpowiadaniem na podejrzaną pocztę elektroniczną.
Coraz częściej ofiarami internetowych przestępców możemy stać się na portalach społecznościowych, otwierając wiadomości od nieznanych użytkowników.
Chroniąc młode pokolenie przed zagrożeniami opiekunowie powinni pamiętać o:
- informowaniu dziecka o bezpiecznych i szkodliwych konsekwencjach używania Internetu,
- kontrolowaniu stron, jakie przeglądają podopieczni,
- możliwości zablokowania niewłaściwych zdaniem rodzica stron,
- zgłoszeniu każdej niepokojącej treści do której mogą mieć dostęp dzieci
aspirant sztabowy Kinga Zamojska-Prystupa