Aktualności

Pamiętajmy o bezpieczeństwa zimą

Data publikacji 29.12.2021

Trwa ogólnopolska akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, której celem jest promowanie odpowiedzialnych zachowań w okresie zimowym. W ramach przedsięwzięcia został ogłoszony konkurs „Śnieżny dekalog”. Przypominamy o bezpieczeństwie podczas zimowych aktywności, a w szczególności apelujemy, aby nie wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne.

Każdego roku zimą kiedy temperatura jest na tyle niska, że na taflach zbiorników pojawia się lód otrzymujemy zgłoszenia o wchodzeniu na nie. Pamiętajmy, że wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze wiąże się z ryzykiem. Grubość i wytrzymałość tafli jest zmienna i zależy nie tylko od warunków atmosferycznych, ale także od specyfiki samego zbiornika, jego linii brzegowej, głębokości, dopływów czy budowli wodnych. Bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu poruszanie się po tafli lodu jest śmiertelnie niebezpieczne.

 

Przypominamy, aby nie narażać niepotrzebnie swojego życia i zdrowia, a jeżeli jesteśmy świadkami kiedy na lodzie bawią się pozostawione bez opieki dzieci, lub spacerują beztroscy ludzie, zawsze należy reagować i dzwonić pod alarmowy numer 112, aby powiadomić odpowiednie służby. W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i wzywajmy pomocy. Najlepiej połóżmy się płasko na wodzie, rozłóżmy szeroko ręce i starajmy się wpełznąć na lód. Należy poruszać się w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie. Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku. Pamiętajmy, że pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego, jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec. Jeżeli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o zdarzeniu najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej. Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia.

 

Trwa ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Głównym celem przedsięwzięcia jest promowanie odpowiedzialnych postaw na stoku, poszerzanie wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszaniem przepisów obowiązujących na stokach oraz upowszechnianie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

 

W ramach akcji został ogłoszony ogólnopolski konkurs plastyczno-filmowy dla dzieci i młodzieży pn. „Śnieżny dekalog” promujący bezpieczne narciarstwo i snowboard oraz aktywny tryb życia. Organizatorem konkursu jest Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji, a partnerami są: Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego, Polski Związek Narciarski, Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Snowboardu oraz Fundacja PZU.

W konkursie mogą wziąć udział prace wykonane indywidualnie lub zespołowo (maksymalnie do 3 osób) w dwóch kategoriach wiekowych:

  1. kategoria I - wiek: 5-10 lat,

  2. kategoria II - wiek: 11-16 lat.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie do 4 marca 2022 roku pracy konkursowej na rysunek, plakat lub spot filmowy oraz przesłanie jej na adres Biura Prewencji Komendy Głównej Policji ul. Puławska 148/150, 02-624 Warszawa wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia podpisaną przez Opiekuna.

Karty zgłoszenia do pobrania znajdują się razem z regulaminem konkursu.

 

sierżant sztabowy Elwira Tadyniewicz

Powrót na górę strony