Tragiczny finał pożaru domu
Wada przewodu kominowego to prawdopodobna przyczyna pożaru budynku mieszkalnego w gminie Włodawa. Wewnątrz przebywało 6 osób, niestety, 49-letni mężczyzna zmarł najprawdopodobniej wskutek zaczadzenia dymem. Apelujemy o bezpieczne eksploatowanie urządzeń grzewczych. W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i gazu.
W sobotę o godzinie 3:30 dyżurny włodawskiej komendy otrzymał zgłoszenie o pożarze domu w gminie Włodawa. Na miejsce zostali skierowani policjanci, którzy zastali trwającą akcję gaśniczo-ratunkową. Ustaliliśmy, że w domu przebywała 6-osobowa rodzina. W wyniku pożaru 4 osoby zostały przewiezione do szpitala. Niestety, 49-letni mężczyzna zmarł najprawdopodobniej w wyniku zaczadzenia dymem. Wstępna przyczyna pożaru to wada przewodu kominowego, gdzie doszło do zapalenia się sadzy.
Trwa sezon grzewczy, a wraz z nim wzrasta ryzyko pojawienia się śmiertelnych przypadków zatruć tlenkiem węgla. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.
Poniżej prezentujemy zasady, które warto stosować podczas bezpiecznej eksploatacji urządzeń grzewczych:
- przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie występowania dostatecznego ciągu powietrza,
- użytkować sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta,
- stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu,
- nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych,
- w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji,
- systematycznie sprawdzać ciąg powietrza,
- często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien,
- nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.
W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i gazu, których koszt zamontowania jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń.
sierżant sztabowy Elwira Tadyniewicz