Aktualności

CIĄGNIKAMI „NA PODWÓJNYM GAZIE”

Data publikacji 05.10.2021

Prawie 2 promile alkoholu w organizmie miał 31-latek z gminy Wyryki, którego zatrzymali wczoraj policjanci „drogówki” podczas gdy kierował ciągnikiem rolniczym. Na dodatek okazało się, że wsiadł za kierownicę pojazdu mimo obowiązującego go zakazu. Kolejny kierowca, który kierował pojazdem rolniczym pod działaniem alkoholu to 25-latek z gminy Hańsk. Jego ujęcia dokonał mieszkaniec gminy Wola Uhruska.

Wczoraj policjanci włodawskiej drogówki przed godziną 17:00 w Kaplonosach zatrzymali do kontroli kierującego ciągnikiem rolniczym. Badanie alkomatem wykazało, że miał w organizmie prawie 2 promile alkoholu. Na dodatek podczas sprawdzenia w systemach okazało się, że obowiązuje go aktywny zakaz kierowania pojazdami.

To nie jedyny kierowca ciągnika „na podwójnym gazie” zatrzymany ostatniej doby. Kolejny został ujęty przez mieszkańca gminy Wola Uhruska w miejscowości Kosyń przed godziną 2:00 w nocy. Mężczyznę zaniepokoiło to, że kierowca pojazdu rolniczego porusza się po drodze bez wymaganego oświetlenia. Podejrzewając, że może znajdować się pod działaniem alkoholu postanowił udaremnić mu dalszą jazdę i powiadomić Policję. Po przebadaniu alkomatem przez funkcjonariuszy okazało się, że 25-latek z gminy Hańsk kierował w stanie po użyciu i na dodatek bez wymaganych uprawnień do kierowania.

Teraz obydwaj kierujący odpowiedzą za swoje postępowanie przed sądem. Przypominamy, że kierowanie w stanie nietrzeźwości to przestępstwo, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności  i zakaz kierowania pojazdami mechanicznym na okres co najmniej 3 lat. Kolejną dolegliwością, z którą trzeba liczyć się  to świadczenie pieniężne w kwocie co najmniej 5 tysięcy złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Natomiast za złamanie zakazu sądowego grozi kara do 5 lat więzienia.

Ze względu na porę roku na drodze ciągle zauważa się wzmożony ruch maszyn rolniczych. Apelujemy do ich właścicieli, aby  przed wyjazdem na drogę zadbali o ich właściwy stan techniczny, szczególnie jeśli chodzi o oświetlenie i stan układu hamulcowego. Rolnicy muszą również pamiętać, że poruszanie się takimi maszynami, o często nienormatywnych wymiarach, drogami publicznymi wymaga nie tylko odpowiednich kwalifikacji, ale również doświadczenia oraz umiejętności.

sierżant sztabowy Elwira Tadyniewicz

Powrót na górę strony