Aktualności

Handel ludźmi to przestępstwo

Data publikacji 22.06.2021

To hasło akcji informacyjnej MSWiA, która ma uświadamiać i edukować z zakresu przeciwdziałania handlowi ludźmi. Obecnie Polska jest też krajem tranzytowym, przez który odbywa się transfer ofiar z Europy Wschodniej do Europy Zachodniej oraz krajem docelowym dla ofiar wykorzystywanych głównie w prostytucji i pracy przymusowej. W ramach realizacji Krajowego Planu Działań przeciwko handlowi ludźmi prowadzony jest całodobowy telefon zaufania oraz telefoniczne poradnictwo prewencyjne.

Handel ludźmi to forma współczesnego niewolnictwa i poważne przestępstwo rażąco naruszające podstawowe prawa człowieka. Obecnie Polska nie jest już tylko krajem pochodzenia ofiar, ale także krajem tranzytowym, przez który odbywa się transfer ofiar z Europy Wschodniej do Europy Zachodniej oraz krajem docelowym dla ofiar wykorzystywanych głównie w prostytucji i pracy przymusowej. Niestety nadal większość ofiar handlu ludźmi nie zgłasza się po pomoc.

Zgodnie z Kodeksem Karnym handel ludźmi to:

  • werbowanie (nakłanianie, zjednywanie, zaciąganie),

  • transport (przemieszczanie, przewożenie z zastosowaniem środków komunikacji),

  • dostarczanie (umieszczanie w innym miejscu),

  • przekazywanie (powierzanie, dawanie w celu dysponowania),

  • przechowywanie (zatrzymywanie w jednym miejscu, przetrzymywanie w ukryciu)

  • lub przyjmowanie osoby (zatrzymywanie przekazanej osoby).

Przestępstwo handlu ludźmi jest w Polsce zagrożone karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 (art. 189a Kodeksu karnego), a zatem stanowi zbrodnię. Z uwagi na wysoki stopień społecznej szkodliwości czynu karalne jest również przygotowanie do popełnienia tego przestępstwa (czyn zagrożony karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5).

Identyfikacja zarówno przestępstwa handlu ludźmi, jak i osób nim pokrzywdzonych jest niezwykle trudnym i bardzo złożonym procesem. Ofiary, a tym bardziej ofiary małoletnie, niechętnie informują organy ścigania o doznanej krzywdzie.

Powyższe wynika między innymi z następujących powodów:

  • poczucia winy lub przynajmniej współodpowiedzialności za to, co się im przydarzyło;

  • obawy przed konsekwencjami prawnymi;

  • wstydu;

  • obawy przed zemstą ze strony sprawców;

  • niewiary w możliwość ukarania winnych;

  • braku świadomości, iż są pokrzywdzonymi przestępstwem;

W zakresie realizacji Krajowego Planu Działań przeciwko handlowi ludźmi,funkcjonuje Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla ofiar handlu ludźmi. Do głównych zadań KCIK należy przede wszystkim: identyfikacja ofiar handlu ludźmi, podejmowanie działań interwencyjnych, prowadzenie schronisk dla ofiar, kompleksowe wsparcie ofiar handlu ludźmi (zakwaterowanie, opieka medyczna i psychologiczna, konsultacje prawne), poradnictwo prewencyjne oraz udzielanie konsultacji dla instytucji i organizacji. Centrum prowadzi również całodobowy telefon zaufania dla ofiar i świadków handlu ludźmi. Telefon służy do kontaktów z ofiarami, ich bliskimi, instytucjami i osobami, które się z nimi stykają, szczególnie z organów ścigania, pomocy społecznej, wymiaru sprawiedliwości oraz służb konsularnych. Rozmowa telefoniczna umożliwia wstępną diagnozę potrzeb oraz uzgodnienie dalszych działań. Infolinia jest także pomocna dla osób planujących wyjazd za granicę w zakresie porad i informacji przedwyjazdowych, a ponadto służy do kontynuowania współpracy z osobami mieszkającymi w domu i będącymi w stadium reintegracji. Informacje przekazywane są w czterech językach – polskim, angielskim, francuskim i wietnamskim.

tel. +48 22 628 01 20

(24/7 całodobowo)

oraz

+ 48 22 628 99 99*

(poniedziałek – czwartek 9:00 – 18:00, piątek 9:00 – 14:00*)

e-mail: kcik@strada.org.pl

Źródło: : Aktualności - Portal o przeciwdziałaniu handlowi ludźmi - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Powrót na górę strony