Aktualności

Policjanci apelują o zabezpieczanie mieszkań przed włamaniem

Data publikacji 06.10.2020

Policja przypomina o zabezpieczaniu swojego domu lub mieszkania przed kradzieżą. Czasami z pozoru nieistotne zachowania mogą zachęcić złodzieja do działania. Poniżej prezentujemy wskazówki, w jaki sposób zwiększyć bezpieczeństwo swojego mieszkania.

W ostatnim czasie na terenie powiatu włodawskiego doszło do kilku włamań, w wyniku których mieszkańcy stracili: bizuterię oraz różne przedmioty gospodarczego użytku. Policjanci szukają włamywaczy oraz apelują o właściwe zabezpieczanie swoich mieszkań przed włamaniami.

Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinny, zwróć uwagę na zabezpieczenie drzwi i okien garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, w których zostawiasz sprzęt, narzędzia, pojazdy. Zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu oraz garaży wolnostojących. Zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (komputer, telewizor, kamera, spawarka, piła, wiertarka, szlifierka, inne urządzenia elektryczne), możesz też oznakować je indywidualnie w trwały, niewidoczny dla złodzieja sposób - w przypadku kradzieży zwiększy to szanse ich odzyskania. Duże znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa domu jednorodzinnego ma solidne ogrodzenie, obecność psa oraz dobre oświetlenie na podwórku.

Jeżeli mieszkasz w mieszkaniu, dobrze jest wyposażyć drzwi wejściowe w odpowiednie zamki patentowe, a jeśli jest taka możliwość zamontować również zabezpieczenie przeciwwyważeniowe. Dbaj o to, aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi. Mieszkania na parterze i najniższych piętrach są bardziej narażone na włamanie przez drzwi balkonowe - warto więc pomyśleć o zamontowaniu w nich dobrych klamek lub chociaż zwykłych zasuwek. Doskonałym zabezpieczeniem są domofony, jednak pamiętaj, aby za pomocą domofonu nie otwierać drzwi obcym, wpajaj tę zasadę również innych sąsiadom.

Oprócz tego trzeba również pamiętać o innych uniwersalnych zasadach, takich jak:
  • pieniądze, cenną biżuterię najlepiej jest przechowywać w banku;
  • nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką, nie wieszaj ich także na szyi swej pociechy;

  • uważaj na pojawiających się na klatkach schodowych i w pobliżu domu nieznajomych ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, przyjrzyj się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie Twoje lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby doszło do włamania;

  • współdziałaj ze swoimi sąsiadami i zwracaj uwagę także na ich mieszkanie;

  • przed wyjściem z domu zawsze sprawdzaj czy zamknąłeś wszystkie okna i drzwi;

  • opuszczając na dłużej mieszkanie (wczasy, odwiedziny znajomych, pobyt w szpitalu) nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności. Poproś sąsiadkę, by podlewała kwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączała na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi;

  • ubezpiecz swoje mieszkanie, by w razie nieszczęścia chociaż częściowo mieć zrekompensowane straty.

Jeżeli zauważysz: cokolwiek co wzbudzi Twój niepokój, usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiadów pod ich nieobecność, zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, przed blokiem, domem, na parkingu nie wahaj się i poinformuj o tym Policję.

sierżant sztabowy Elwira Tadyniewicz

 
 

Powrót na górę strony