Aktualności

Nie - dla przestepstw z nienawiści!

Data publikacji 27.05.2020

Przestępstwa z nienawiści stanowią szczególną grupę czynów zabronionych, gdzie motywem najczęściej są uprzedzenia związane z: kolorem skóry, narodowością czy przekonaniami. Policja realizuje szereg działań związanych z przeciwdziałaniem i ściganiem tego typu przestępstw. Wynika to z przepisów prawa chroniących dobro każdej osoby i zapewniających bezpieczeństwo.

Wśród czynów zabronionych szczególną grupę stanowią przestępstwa motywowane nienawiścią. Ich celem jest nie tylko wyrządzenie krzywdy konkretnej osobie, ale także zastraszenie całej grupy lub społeczności. Są często wymierzone w nieprzypadkowo wybierane przez sprawców osoby, posiadające określone cechy, charakterystyczne dla danej grupy społecznej. Motywowane są uprzedzeniami wobec ludzi innej rasy, narodowości, pochodzenia etnicznego, płci, ale również wobec osób posługujących się innym językiem, o odmiennym światopoglądzie, orientacji seksualnej czy też wyznających inną religię.
Policja realizuje szereg działań profilaktyczno-edukacyjnych związanych ze ściganiem przestępstw, które są spowodowane uprzedzeniami. Działania Policji wynikają z przepisów prawa, które chroni dobro jednostki i zapewnia bezpieczeństwo bez względu na kolor skóry, narodowość lub przekonania. Jednym z zadań Policji jest rozpoznawanie i zwalczanie przestępczości charakterystycznej dla społeczeństw wielokulturowych, np. na tle rasistowskim i religijnym.
Specjalne komórki w strukturach organizacyjnych Policji monitorują portale społecznosciowe, fora internetowe i inne strony pod kątem ujawniania przestępstw związanych z mową nienawiści. W przypadku ich ujawnienia prowadzone są czynności w celu ustalenia danych osobowych sprawcy. Odpowiedzialność karna dla sprawców przestępstw motywowanych nienawiścią została uwzględniona w polskim prawie karnym. Są to:
Art. 119 Kodeksu Karnego -   dyskryminacja
§1. Kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną wobec grupy osób lub poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu jej bezwyznaniowości, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Art. 256  Kodeksu karnego -  propagowanie faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego
§1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. . 257. Kodeksu karnego -  rasizm
Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Przestępstwa z nienawiści są bardzo dotkliwymi przestępstwami, ponieważ nie tylko odciskają silne piętno na psychice pokrzywdzonego, ale również godzą w całą społecznośc, której pokrzywdzony jest reprezentantem. W konsekwencji maja znaczenie symboliczne i wzbudzają w ofiarach ciągły strach. Istotne jest edukowanie społeczeństwa na temat mechanizmów powstawania uprzedzeń, stereotypów, dyskryminacji i uświadamiania przyczyn i konsekwencji jakie niosą przestępstwa z nienawiści.

starszy sierżant Elwira Tadyniewicz

Powrót na górę strony